Медична служба
Про важливість імунізації з метою профілактики захворюваності
Імунізація є однією з найбільш успішних і рентабельних інвестицій в охорону здоров’я з метою забезпечення благополуччя майбутніх поколінь. Усі діти повинні мати справедливий шанс на здорове майбутнє – вони мають бути захищені за допомогою вакцин. Особи, що були не повністю вакциновані в дитинстві, залишаються вразливими до захворювання на все життя.
Керовані інфекції можуть призвести до серйозних ускладнень і навіть летальних випадків невакцинованих дітей до 5 років. З часом набутий в дитинстві імунітет слабшає, тому виникає потреба ревакцинації в підлітковому та дорослому віці.
Усі щеплення в Україні здійснюються відповідно до схем Національного календаря щеплень. На сьогодні планові щеплення здійснюються безкоштовно проти 10 вакцинокерованих інфекцій, зокрема: поліомієліту, правця, кашлюку, дифтерії, гепатиту В, туберкульозу, кору, краснухи та епідемічного паротиту, гемофільної інфекції.
Через відсутність імунобіологічних препаратів за останні роки значно скоротилось охоплення щепленням. З появою препаратів у 2016-2017 році розпочалось зростання вакцинації по деяким позиціям в 3-5 разів. Так, за минулий рік вакцинації проти кору охоплено 95,7% дітей, 63,1% дітей віком 18 місяців отримали три дози вакцини АКДП, лише 58,4% дорослих захищені від дифтерії вакциною АДП-М.
Наголошуємо, що на сьогодні найбільш актуальним питанням є профілактика кору та дифтерії. Тому для збереження здоров’я населення та створення колективного імунітету в закладах охорони здоров’я є уся необхідна вакцина. На теперішній час в наявності є 16092 дози вакцини «Пріорикс» (проти кору, краснухи та епідемічного паротиту) та 8400 доз АДП, 22106 доз вакцини АКДП та 130800 доз АДП-М.
У зв’язку з небезпечністю хвороби та низьким рівнем охоплення щепленнями проти дифтерії в Україні, рекомендуємо вакцинацію для дітей і ревакцинацію для дорослих (кожні 10 років).
Медики щодня зустрічаються з категоричними відмовами від щеплення батьків, що не розуміють серйозність ситуації. На жаль, відмови від щеплень в області продовжуються: в середньому за місяць фіксується 64 відмови від щеплення від туберкульозу, 107 відмов – від кору, краснухи і паротиту, 209 – від гепатиту, 247 – від коклюшу, дифтерії та правця.
Не повністю імунізовані діти та дорослі мають не тільки високий ризик захворіти самі, але також збільшують ризик для оточуючих, розповсюджуючи хвороби далі.
Потрібно ще раз нагадати всім дорослим людям – про важливість власної безпеки від хвороб шляхом імунізації впродовж усього життя, а батькам – про необхідність зробити щеплення своїм дітям.
Імунізація – це надійний захист нашого покоління.
Пам’ятка по профілактиці кору
Кір – одне з найбільш заразних захворювань у світі: 9 із 10 не імунних людей, що контактують з хворим, будуть заражені. Кір – це повітряно-крапельна інфекція. Збудник кору – вірус, який попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кором людини при диханні, розмові, чханні та кашлі. З потоком повітря вірус кору може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, тому заразитися можна перебуваючи в одному будинку із хворим. Джерело інфекції – хвора на кір людина, яка заразна з останніх 2-х днів інкубаційного періоду до 5-го дня після появи висипки. Клінічні прояви: інкубаційний період (період з моменту попадання вірусу в організм людини до перших клінічних проявів) – від 7до 21 дня. Починається хвороба гостро з симптомів загальної інтоксикації: температура підвищується до 38 і вище, загальна слабкість, головна біль, сухий кашель, кон’юктивіт. Період висипання починається з 4-5 дня хвороби. Характерна етапність висипань. Перші елементи висипки виникають за вухами, на спинці носа, потім протягом першої доби вона швидко поширюється на обличчя, шию, частково на верхню частину грудей і спини. На 2-гу добу висип покриває весь тулуб, а на 3-тю верхні і нижні кінцівки. Перебіг хвороби може ускладнюватись: пневмонією, енцефалітом. Хвороба може призвести до інвалідизації та смерті. Якщо людина захворіла необхідно:
Найкращий захист від кору – вакцинація. |
Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), у тому числі грип, небезпечні, передаються від людини до людини повітряно-крапельним шляхом і, в разі пізнього звернення за медичною допомогою, можуть призвести до важких ускладнень і навіть до летальних наслідків.
Основні симптоми захворювання:
Щоб не захворіти на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції:
Уникайте людних місць, не стояти та не сидіти поруч із людьми з ознаками респіраторної інфекції, витримуйте хоча б мінімальну захисну відстань 1-1,5 метра.
Коли Ви кашляєте або чхаєте, необхідно прикривати ніс та рот хустинкою, або носити захисні маски.
Потрібно часто мити руки з милом, особливо після того, як Ви кашляли або чхали. Також, ефективним є протирання рук спиртовими антисептиками чи вологими серветками.
Намагайтеся не торкатися очей, носа або рота, оскільки вони є можливими «воротами» проникнення збудника.
Харчуйтесь повноцінно: вживайте м'ясні, рибні, молочні страви, збагачуйте їжу вітамінами (капуста, морква, червоний буряк, цитрусові), не забувайте про природні фітонциди - часник, цибуля, хрін.
Постійно провітрюйте приміщення та проводьте вологе прибирання. Регулювання вологості повітря в приміщеннях є одним з важливих способів профілактики грипу. Вірус грипу знищується при вологості повітря більше 50%.
При появі перших ознак захворювання - залишайтесь вдома, адже Ви є джерелом інфекції для інших здорових осіб.
При виявленні хворих в організованих колективах, необхідно їх своєчасно ізолювати та проконсультувати у лікаря.
Якщо в сім'ї є хворий на грип, необхідно ізолювати його в окреме приміщення, або відокремлювати ширмою. Під час спілкування з ним надягати маску, яку змінювати кожні 4 години.
Якщо ви все ж таки захворіли, то не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до лікаря!